Ananas – źródło cennej bromelainy

Ananas - źródło cennej bromelainy

Zdrowa dieta

Coraz częściej większą uwagę przywiązujemy do swojej diety. Wiadomo, że w owocach i warzywach znajduje się wiele witamin. Jednak nie każdy z nas wie, jakie składniki dokładnie znajdują się w danym owocu czy warzywie, a już tym bardziej jaki wpływ mają na organizm. Czasami mamy zdrowie na wyciągnięcie ręki, ale nie jesteśmy tego świadomi. Takim przykładem jest ananas. Oczywiście świeży, a nie puszkowany. Jest od źródłem cennej bromelainy. Jeżeli będziesz mieć okazję, by kupić ananasa zrób to bez wahania!

Właściwości bromelainy doceniono już w latach sześćdziesiątych. Jest to enzym trawiący białka, który ma bardzo szerokie zastosowanie medyczne. Zawiera ona między innymi  właściwości przeciwzapalne.

Bromelaina jest stosowana również do:

– leczenia obrzęków powstałych w wyniku urazów ciała – dotyczy to zarówno poważniejszych urazów pooperacyjnych, jak i stłuczeń czy siniaków.

– łagodzenia różnego rodzaju bólów- istnieją badania pokazujące, że enzym ten może przyspieszać leczenie dny moczanowej.

– zmniejszenia krzepliwości krwi – jeśli więc cierpisz na choroby układu sercowo-naczyniowego lub istnieje u ciebie ryzyko wystąpienia zakrzepicy, to powinieneś jak najczęściej sięgać po świeżego ananasa

– zapobiegania zwężeniu tętnic – razem z magnezem i potasem istotnie zmniejsza ryzyko zawału serca

– może też przynosić ulgę astmatykom i alergikom, ponieważ wpływa na zmniejszenie produkcji śluzu, a leukocyty potrafią wykorzystać enzymy w celu strawienia szkodliwych wirusów i bakterii oraz niestrawionych resztek pokarmowych, które mogą powodować alergie, zmniejsza to ryzyko wystąpienia nadczynności układu immunologicznego

– przyspieszania leczenia chorób układu oddechowego

W czym jeszcze może pomagać bromelaina

Bromelaina może również przynosić korzyści sportowcom, ponieważ hamuje działanie prostoglanydyn prozapalnych (hormonów), które wywołują ból i stany zapalne, a jednocześnie pobudza tworzenie się prostaglandyn przeciwzapalnych, obniża też ryzyko powstania komplikacji związanych z kontuzjami ścięgien i mięśni, przyspiesza wchłanianie się wspomnianych już wyżej obrzęków i siniaków.

Należy zachować ostrożność jeżeli prędzej nie spożywaliśmy bromelainy, ponieważ u niektórych osób pojawia się nadwrażliwość na enzym i wówczas nawet niewielka ilość spożytego ananasa może doprowadzić do reakcji organizmu!

Bromelaina jest dostępna również w postaci suplementu. Jeżeli potrzebujesz większej dawki enzymu to warto po niego sięgnąć. Natomiast kiedy chcesz zażywać bromelainę prewencyjnie wystarczy, że włączysz ananasa do diety.

admin Author

Comments

    ADA

    (Wrzesień 7, 2018 - 11:05 am)

    pysznie wyglada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *