Armin van Buuren

Poprzedni temat «» Następny temat
Taki miesiąc - Styczeń 2017
Autor Wiadomość
ZDobrejWoli 
Official :D

Asot-Only

Dołączył 1230 dni temu
Wysłany: 01-04-2017, 11:46  Taki miesiąc - Styczeń 2017

Taki miesiąc - Styczeń 2017 (TOP 20)

Styczeń. Miesiąc, w którym gdzieniegdzie pojawiają się jeszcze podsumowania i wspomnienia poprzedniego roku; wydawałoby się, że to czas 'snu zimowego' dla artystów. Ale czy na pewno? Rok 2017 przywitał nas zaskakująco dużą ilością albumów, m.in.: "Materia Chapter.One" duetu Cosmic Gate, longplay South Pole'a pt. "Keep Your Heart", "The Witches" od The Digital Blonde czy "My Story" Rubena de Ronde.

Przgotowałem dla Was listę moich 20 ulubionych utworów wydanych w styczniu.

20. Solee - History (Original Mix) [Parquet Recordings]

"Historia myślami i synthami pisana"

Na początek, mam dla Was kompozycję, o której naprawdę warto wspomnieć. Niemiec Normen Flaskamp, czyli Solee stworzył klimat, którego obecnie nie spotyka się codziennie - bardzo długie intro, bardzo skrupulatne budowanie napięcia utworu, fenomenalne użycie synthów. Wyjątkowe, nieagresywne, lecz wypełnione energią jedenaście minut odsłuchu. Pozycja obowiązkowa!

Beatport

19. Nicolas Petracca - The Rainbow Theory (Erdi Irmak Remix) [Northern Lights Music]

"Z dw... trojga zł... dobrego"

Nowe wydawnictwo labelu K'Nassa (Egipt) i Rafa EL'a (Polska) wypada naprawdę dobrze i ciężko wybrać z niego tylko jedną godną polecenia wersję. Jeżeli lubicie sugerować się tytułami, "The Rainbow Theory" może być dla Was ogromnym zaskoczeniem - wszystkie interpretacje to bardzo mroczne prace. Ostatecznie - z trojga dobrego - postawiłem na remiks Erdiego Irmaka (Turcja), z genialnym, hipnotyzującym motywem w breakdownie, który świetnie łączy się z dynamicznym, porywającym rytmem w kulminacji.

Beatport

18. Akira Kayosa & Hugh Tolland - Euphonic (Original Mix) [Titan Audio]

"Dobry miesiąc upliftingu, część 1"

Na nowy singiel założycieli brytyjskiego labelu Titan Audio - Akiry Kayosy (Russella Odgena) i Hugh Tollanda - przyszło nam czekać prawie rok (od premiery "Mount Sinai" dla Future Sound Of Egypt w lutym 2016 roku). Bardzo przyjemny kawałek, wyróżniający się wśród produkcji w stylu Uplifting Trance. Lead przypomina mi styl Daniela Kandiego. "Euphonic" może Was oczarować.

Beatport

17. Way Out West - Set My Mind (Luttrell Extended Remix) [Anjunadeep]

"Coś zupełnie innego - pełny relaks"

Remiks, który stał się totalnym przeciwieństwem oryginału duetu Way Out West (Nick Warren & Jody Wisternoff). Z mocnego, deep house'owego klimatu piewowzoru nie pozostało praktycznie nic; Eric Luttrell z grupy The M Machine stworzył bardzo delikatny, relaksujący numer, w którym przepięknie wybrzmiewają dźwięki pianina i gitary akustycznej. Nawet wokal został przemieniony na kobiecy (choć w rzeczywistości to tylko zasługa efektów nałożonych na głos Vince'a Durrella. Perfekcyjne pod względem technicznym.

Interpretacja Amerykanina przypomniała mi o innym kawałku, w którym pianino i gitara akustyczna odgrywały ważną rolę (choć w tamtym wypadku równorzędną z wokalem), mowa o "I Feel You" projektu Lustral (Rick Simmonds i Stephen Jones z The Space Brothers). Gorąco polecam poznać / przypomnieć sobie ten wyjątkowy numer sprzed siedmiu lat.

Beatport

16. Arnej vs 8 Wonders - Together We Will Rise (Jak Aggas Remix) [Rielism / Black Hole Recordings]

"Dobra, upliftingowa 'trance-lacja'"

W 2012 roku, po osiągnięciu liczby 50 tys. fanów na facebookowym profilu, Arnej Šećerkadić oddał za darmo swój utwór "Together We Will Rise", podpisany jako 'collab' jego dwóch aliasów - Arneja i 8 Wonders. Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy pod koniec ubiegłego roku, ukazała się informacja o wydaniu utworu przez label Sieda van Riela - Rielism.

Stety / niestety (wybierzcie swoją opcję, ja skłaniam się ku tej drugiej), Kanadyjczyk bośniackiego pochodzenia postanowił urozmaicić oficjalną wersję, czyniąc z niej numer bardziej dynamiczny (choć zatracił w nim klimat genialnego pierwowzoru, co mam mu trochę za złe). Chyba jedyną dobrą decyzją przy wydaniu nowej interpretacji w Rielism było wybranie Jaka Aggasa (Wielka Brytania) do roli remiksera.

O remiksie Aggasa można powiedzieć niewiele - nie dokonał wielu zmian przy przenoszeniu "Together We Will Rise" do upliftingowych klimatów; stworzył po prostu dobrą 'trance-lację'. Niby niewiele, a jednak - czasami to wystarczy, aby zaskarbić sobie uwagę i przychylność odbiorców (co Brytyjczyk pokazał już w bardzo lubianym przeze mnie remiksie "Letting Go" Andy'ego Taua z 2016 roku).

Beatport

15. Maywave - Matthew (Kyau & Albert Remix) [Euphonic Records]

"Wielki sukces singla o synu"

Tworząc "Matthew", Kamil Gołębicki aka Maywave (Polska) nie spodziewał się, jak wielki sukces osiągnie singiel dedykowany jego synowi. A to wszystko dzięki magicznym rękom Ralpha Kyau'a i Stephena Alberta. Delikatny, emocjonalny motyw naszego rodaka zyskał charakterystycznego dla Niemców pazura. To numer wprost stworzony do oczarowywania nim słuchaczy, z czego skorzystało wielu DJ'ów, tworząc z (remiksu) "Matthew" jedną z najczęściej supportowanych produkcji w świecie Trance na początku 2017 roku.

Tej energii i tych dźwięków nie pomylicie z nikim innym. Po świętowaniu 20-lecia działalności w ubiegłym roku, duet Kyau & Albert wcale nie zamierza zwalniać.

Beatport

14. OneBeat - The Chasm (Emod Remix) [Addictive Sounds]

"Kolejny błysk geniuszu niemieckiego producenta!"

Oryginałowi Przemka Drozdowskiego (OneBeat) można by zarzucić wyraźną inspirację głównym tematem z "We Come 1" Faithless, jednak sam numer uważam za bardzo dobry technicznie; bas i kick przypominają styl duetu Cosmic Gate.

Wisienką na torcie jest jednak remiks Domenica Heyera, czyli Emoda (Niemcy) - genialny producent, który dzięki swoim pomysłom - piano w breakdownie, niestandardowy, melodyjny bas i charakterystyczna dla niego moc w kulminacji - potrafi zamienić każdy utwór w złoto. Kolejna praca Niemca, której słucha się z zapartym tchem.

Beatport

13. Simon Patterson - Spike (Original Mix) [VII]

"Hipnotyzująca perfekcja"

Chyba mało którego producenta możemy tak bardzo podziwiać za perfekcyjną technikę, a w ostatnim czasie również za wyszukany dobór sampli / wstawek / fx-ów. Tak było w wypadku "Apex", tak jest również w "Spike" - pierwszym solowym wydaniu Brytyjczyka w wytwórni VII.

Tech z elementami Psy-Trance, którego celem jest zahipnotyzowanie słuchacza. Zazdroszczę wszystkim, którzy mieli okazję wysłuchać "Spike" na żywo, m.in. podczas niedawnego Tranceformations 2017 we Wrocławiu.

Beatport

12. Tomac & Pablo Artigas - Renaissance (Extended Mix) [Black Sunset Music / Armada Music]

"Tajemniczy klimat"

Pewne nazwiska przyciągają mnie do odsłuchu niczym magnes. I tak jest choćby z Pablo Artigasem (Chilijczykiem mieszkającym w Stanach Zjednoczonych), który tym razem stworzył wspólny kawałek z Tomaciem (Alexandre Nadeau; Kanada) - "Renaissance" dla Black Sunset Music.

Tajemniczy, niepowtarzalny klimat, który zdaje się kryć w sobie niezwykłą opowieść. Główna otoczka breakdownu "Renaissance" (zwłaszcza dzięki głosom chóru oraz dźwiękom skrzypiec) mogłaby sprawdzić się w ścieżce dźwiękowej niejednego dzieła fantasy (filmu lub gry). Poszczególne elementy (intro, breakdown, climax) nie są zrobione 'na jedno kopyto' - w tym numerze kryje się kilka różnych ułożeń basu, rytmów; mimo to wszystko brzmi bardzo harmonijnie. Pablo Artigas nie zawodzi, a co ważniejsze - nadal potrafi zaskakiwać.

Beatport

11. Grazba - Surya (Original Mix) [InfraProgressive / Infrasonic Recordings / Black Hole Recordings]

"Melody, which stays in your head" / "Melodia pozostająca w Twojej głowie"

Infrasonic Recordings, od początku roku pod skrzydłami Black Hole Recordings, zaprezentowała w jednym ze swoich sub-labeli mocne wydawnictwo - "InfraProgressive Winter Sampler Volume One". Długo zastanawiałem się nad tym, czy za sztandarowy utwór samplera nie uznać "Tegalalang" Dana Dobsona i Lee Coulsona, jednak...

... Mehdi Boumaza z Algerii, znany pod aliasem Grazba, ostatecznie rozwiał moje wątpliwości. To typ utworu, którego melodia szybko wpadnie do Waszych umysłów i nieprędko je opuści. Progressive Trance z niemałą dawką energii.

Beatport

10. Orbion - Mercury Rising (Original Mix) [Alter Ego Records]

"Jeden człowiek - trzy oblicza"

EP-ka "There's No Turning Back" Orbiona (Jewgienij Hrubashchuk; Ukraina) przyniosła nam trzy powody do muzycznej radości. Największym z nich okazał się "Mercury Rising". Melodie użyte przez Hrubashchuka (główna oraz poboczne) przypominają mi klimatem produkcje norweskiego duetu The Blizzard. Reszta - bas, kick, perkusje - to już charakterystyczne brzmienie Ukraińca, znane z jego spokojniejszych kompozycji.

Trzy zupełnie różne twarze Orbiona w trzech kawałkach na jednej EP-ce. Ja wybrałem tę najłagodniejszą.

Beatport

9. Noise Zoo vs Andy Wide - Battleborn (Extended Mix) [FSOE Excelsior / FSOE Recordings]

"Pomiędzy Omnią a Anjunabeats"

Norweski duet Noise Zoo i rosyjski producent Andy Wide prezentują swój pierwszy numer dla FSOE Excelsior, progresywnej gałęzi FSOE Recordings. Główny lead od razu przywodzi mi na myśl utwory Omnii, natomiast elektryczny bas - kawałki wydawane przez Anjunabeats lub Enhanced Progressive. Temat "Battleborn" zapisała się w mojej głowie. Bardzo dobrze ułożony!

Beatport

8. Marcin Przybylski - Werther Effect (Extended Mix) [Pure Progressive / Pure Trance Recordings / Black Hole Recordings]

"Efekt Marcina"

Cieszę się, że "Werther Effect" Marcina trafił w zeszłym roku na kompilację Solarstone'a "Pure Trance V5" (dzięki uprzejmości w/w oraz Brendena LaBonte, czyli Forerunnersa). Cieszę się również z tego, że przy okazji wydania rozszerzonej wersji, utwór ten znalazł uznanie takich twórców jak: Basil O'Glue, Adam Ellis czy Daniel Skyver.

Ta kompozycja ma w sobie coś niezwykłego, tajemniczego, być może niepokojącego, lecz przyciągającego. Przepiękne i czyste brzmienie fortepianu w breakdownie kontrastuje z mrokiem prog-techowego rozwinięcia. Fantastyczna, długa pauza przed kulminacją. Zdecydowanie największy sukces tego polskiego producenta. Patrząc na jego potencjał, wierzę, że osiągnie ich jeszcze wiele, również w bieżącym roku, pod nowym pseudonimem - Martin's Effect.

Beatport

7. The Digital Blonde - State Of Dream (Original Mix) [JOOF Mantra / JOOF Recordings]

"Album miesiąca"

Tak jak wspomniałem na początku, styczeń był wypełniony premierami albumów. Wśród nowych wydawnictw, fani Trance znaleźli także "The Witches" - trzeci studyjny krążek Ricky'ego Smitha aka The Digital Blonde (Wielka Brytania). Róźnorodny, od 120 do 140 bitów na minutę. Nie będąc fanem Psychedelic Trance (choć utworom Brytyjczyka daleko do banałów i schematów obecnego brzmienia tego podgatunku), cieszę się, że mogłem odnaleźć na nim tak wiele progresywnych propozycji.

Wśród trzynastu długich (lub bardzo długich, czyt. nawet 16-minutowych) produkcji, odnalazłem jeden numer, który szczególnie zdobył moje serce - 12-minutowe "State Of Dream". Główna część to prosta (acz jakże genialna) powtarzająca się sekwencja synthów, które po dwóch minutach urozmaicono wyższą tonacją.

Wspaniały, przemyślany, mądrze skomponowany krążek, bez oglądania się na trendy. To po prostu cały Ricky.

Beatport

6. Alex M.O.R.P.H. & Woody van Eyden with Tiff Lacey - Dreamcatcher (Mhammed El Alami Remix) [VANDIT Records]

"Dobry miesiąc upliftingu, część 2... albo 3... nieważne, to po prostu był dobry miesiąc dla tego stylu!"

Tak jak w wypadku "I See You" z 2013 roku, kolejna współpraca Alexa M.O.R.P.H.'a (Alexander Mieling, Niemcy), Woody'ego van Eydena (Wouter Willem van Eijden, Holandia) i Tiff Lacey (Tiffany Dixon Lacey, Wielka Brytania) zakończyła się olbrzymim sukcesem, a jej produkt przyniósł nam genialną bazę do upliftingowego remiksu.

Mhammed El Alami (Maroko) - podobnie Jak Aggas w swojej interpretacji "Together We Will Rise" - nie pokusił się o zbyt wiele zmian w stosunku do oryginału, jednak to wystarczyło, aby stworzyć porywający suplement do jednej z najlepszych pozycji z zeszłorocznego albumu Mielinga "Not All Superheroes Wear Capes". Wysłuchajcie i dajcie się ponieść tej magii!

Beatport

5. Marcus Schössow - Agapis (Extended Mix) [Code Red Music]

"Sentymentalna podróż z Wujkiem Schossowem."

O ile lat przenieśliśmy się dzięki wspomnianej produkcji 'Wujka' Schossowa? Pokusiłbym się o stwierdzenie, że o dekadę... a może nawet i dwie. To wrażenie potęgują specyficzny kick, clapy oraz elementy perkusyjne, a także powtarzający się sampel wokalny. Prosty, ale jakże magiczny motyw na pięć minut całkowicie odrywa nas od rzeczywistości. Trudno porównać to z jakimkolwiek wcześniejszym wydaniem Szweda od czasu założenia Code Red Music. Nie inaczej jest z utworem "Raw" (w którym wyczuwam inspirację linią basową Solid Stone'a, ale to może być tylko moje odczucie).

Jeżeli miałbym wskazywać osobę, po której obecnie możemy spodziewać się wyłącznie niespodziewanego, byłby to właśnie 'Wujek' Schossow.

Beatport

PS. Polski duet Nuyorica zasugerował niedawno, że "Raw" zostało zainspirowane ich utworem "Trippler", które swego czasu trafiło do Code Red jako demo. Pozostawiam Wam odsłuchy obu poniżej... zdanie na ten temat również ;)

4. Madwave - Life & Melody (Original Mix) [Veritas Recordings]

"Dobry miesiąc upliftingu, część kolejna..."

Stworzyć porywającą linię melodyczną to sztuka. Ta umiejętność liczy się podwójnie w stylu Uplifting Trance, w którym naprawdę ciężko zaskoczyć słuchacza. No ale gdy mamy do czynienia z bardzo doświadczonym twórcą, który swoją karierę rozpoczął jeszcze w XX wieku...

Tym producentem jest Szwajcar Stéphane Imbach, znany pod pseudonimem Madwave, którego utwór "Life & Melody" został wydany przez portugalski Veritas Records. Czysta perfekcja w wyważeniu energii i wyeksponowaniu genialnej melodii!

Beatport

3. Airwave - Amber Sky (Original Mix) [Bonzai Progressive]

"Krytykowana perła."

Na pierwszy w tym roku singiel Airwave'a (Laurent Verdonnez, Belgia) spadła duża fala krytyki ze strony melomanów. Według nich, oryginał jest zbyt głośny, co wpisuje się w tendencję, która podobno trwa już od około roku (i podobno bywało też tak w przeszłości).

Cóż, nie będę wchodził w polemikę ze znawcami; pozostawię jedynie moje odczucia. Fantastyczna dynamika. Genialny pomysł ze zwolnieniem, a następnie przyspieszeniem motywu w breakdownie. Po kilku sekundach anti-climaxu, otrzymujemy prawdziwą symfonię dźwięków. Jestem pod wielkim wrażeniem linii basowej, która wyciągnęła z tematu Belga jeszcze więcej piękna i emocji. Nie jest to najbardziej rozbudowany motyw Airwave'a w karierze, jednak zbudował z niego zachwycającą propozycję.

Doceniam również zaproszenie znanych (choć - moim zdaniem - jeszcze nie tak docenianych, jak na to zasługują) twórców - Basila O'Glue i Jamiego Baggottsa. Jednak ani Grek, ani Brytyjczyk nie zachwycili mnie tak, jak zrobił to współzałożyciel Banshee Worx BVBA czy Bonzai Progressive.

Beatport

2. Mark Found - Conditions Of Reciprocity (Original Mix) [JOOF Recordings]

"2017 rokiem Marka Founda?"

Włosi mogą pochwalić się prawdziwą plejadą gwiazd muzyki elektronicznej (Giuseppe Ottaviani, Marco Picotto, Mario Piu, The Bloody Beetroots, Sam Paganini, Gai Barone, Benny Benassi, Giorgio Moroder, Gigi D'Agostino... można by je wymieniać przez dobrych kilka godzin).

Na scenie Progressive House i Trance coraz mocniejszą pozycję buduje Mark Found, co potwierdza jego pierwszy singiel dla renomowanego JOOF Recordings (labelu Johna 00 Fleminga) - "Conditions Of Reciprocity". Narastający, głęboki klimat i duża dawka energii. Czego chcieć więcej? Wierzę, że Mark - podobnie jak obecnie Gai Barone - już wkrótce nie będzie mógł opędzić się od propozycji współpracy z wytwórniami.

PS. Mark, Gai - a może by tak wspólny numer? Wasze style pasują do siebie; czuję, że efekt ich połączenia, wspominalibyśmy przez lata!

Beatport

1. John Lennon - Imagine (Scott Bond & Charlie Walker REBOOTED Remix) [Darmowy utwór]

"Wspaniale zremiksowany klasyk popkultury!"

Mierzenie się z utworem spoza stylistyki muzyki elektronicznej, niesie ze sobą ogromne ryzyko. Poziom owego ryzyka powiększa się, gdy na warsztat bierzesz jeden z największych klasyków kultury popularnej, jakim niewątpliwie jest "Imagine" Johna Lennona.

Kiedy usłyszałem ten utwór po raz pierwszy, w 678. epizodzie "A State Of Trance" Armina van Buurena (wówczas myśleliśmy, że to robota samego Armina), słysząc sam breakdown, sądziłem, że to nie może się udać, że ta interpretacja będzie kiczem.

Warto jednak dawać szansę. Interpretacja Scotta Bonda i Charliego Walkera, a zwłaszcza ich autorska melodia w climaxie, jest jednym z najbardziej magicznych i emocjonalnych tworów, jakie trafiły do uszu miłośników Trance w ostatnich kilku latach. Prawdziwe piękno, które ubarwia i umacnia manifest byłego Beatlesa sprzed 46 lat. Czekałem 2,5 roku i się doczekałem!

Soundcloud

A jakie produkcje ze stycznia zaczarowały Was? Dajcie znać w komentarzach ;)

Dziękuję za każde polubienie, komentarz i podesłanie artykułu dalej - to znak, że doceniacie moją pracę.

Dziękuję wszystkim producentom za ich trudy, chwile niepewności, zwątpienia, a ostatecznie za wygraną walkę i dokończenie swoich projektów. Bez Was nie przelałbym swoich emocji na pap... na ekran monitora.

Wytwórniom też dziękuję... trochę mniej, niż artystom, ale Wasz wkład też należy doceniać! ;)

kenvi 

Dołączył 1356 dni temu
Wysłany: 03-04-2017, 13:14  

Pozycje numer 14, 13, 10, 8, 7 oraz 3 jak najbardziej zasługują na pojawienie się w czołówce miesiąca. Osobiście brakuje mi tutaj kilku produkcji takich jak Missus - There Is Still Hope czy nieoficjalny remiks CJ Arta do "The Heart of Noise", ale zestawienie jest warte przesłuchania :) A odnośnie numeru jeden u Ciebie, jakoś ten bootleg mi nie leży :/

01. Alex Rusin - Chasing The Sun
02. Craig Connelly feat. Renny Carroll - Elevate
03. Robert Nickson - Heliopause
04. Emod - Celestial Forces
05. Solarstone & Meredith Call - I Found You

Odpowiedz do tematu