Armin van Buuren

Poprzedni temat «» Następny temat
Taki miesiąc - Luty 2017
Autor Wiadomość
ZDobrejWoli 
Official :D

Asot-Only

Dołączył 1286 dni temu
Wysłany: 09-06-2017, 13:03  Taki miesiąc - Luty 2017

Taki miesiąc - Luty 2017 (TOP 20)

O matko, jak bardzo jestem do tyłu ("zarobiony jestem", wybaczcie). Po długim czasie oczekiwania, przedstawiam Wam kolejne zestawienie najlepszych wydań 2017 roku. Czas na drugi miesiąc.

Jak zostanie zapamiętany luty przez nas, miłośników muzyki elektronicznej? (oczywiście, skupię się na środowisku Trance, jak to ja).

Po pierwsze - 18 lutego odbył się tegoroczny A State Of Trance Festival w Utrechcie, podczas którego na czterech scenach zagrało ponad 30 artystów, którzy oprócz dobrze znanych utworów, zaprezentowali słuchaczom zupełnie nowe, ekskluzywne propozycje (niektóre do dziś pozostały niezidentyfikowane).

Tego samego dnia, we wrocławskiej Hali Stulecia, miała miejsce impreza Tranceformations 2017, która potwierdziła, że ekipa Euforia Festivals, pod względem technicznym i muzycznym, należy do czołówki agencji eventowych w Polsce. Sety Ferry'ego Corstena, Simona Pattersona czy Jordana Suckleya jeszcze na długo pozostaną w głowach słuchaczy.

Bardzo miłą wiadomością jest powrót norweskiego duetu The Blizzard, który 27 lutego wydał utwór "River Of Light" z wokalem Sary Russell w Raz Nitzan Music. W zeszłym roku Lars i Tore zaprezentowali tylko darmowy remiks motywu Hansa Zimmera z filmu "Interstellar" oraz pełną wersję utworu "Senja" z Boom Jinxem. 2017 ma być czasem, w którym usłyszymy znacznie więcej prac Norwegów, m.in. singiel dla FSOE Excelsior. Czekamy!

Ok, przejdźmy do mojej dwudziestki. Myślę, że słowo-klucz na luty to: niespodzianki; głównie w pozytywnym sensie. Zaczynajmy:

20. Michael Li - Winter Sun [Suanda True / Suanda Music]

Moje lutowe zestawienie otwiera numer podpisany przez wytwórnię Romana Messera - Suanda Music, w sub-labelu Suanda True. Rosyjski label miewa w tym roku szczęście do prezentowania ciekawych, upliftingowych produkcji, do których bez cienia wątpliwości zalicza się "Winter Sun".

Autor utworu - Michael Li (Mihail Lilak, Rosja) daje nam namiastkę klimatu starszych produkcji Daniela Kandiego. Połączenie melodyjnego basu i tego energicznego stylu chyba nigdy mi się nie znudzi. Artyści pokroju Dennisa Pedersena czy Mhammeda El Alamiego oraz inni przedstawiciele tego typu brzmień na pewno nie powstydziliby się obecnością "Winter Sun" w swoich dyskografiach.

I choć Lilak ma już na swoim koncie kilka wydań, m.in. w wytwórni DJ'a Feela - Transmission czy Redux Recordings; dzięki supportom duetów Aly & Fila i Kyau & Albert może uznać "Winter Sun" za swój największy (w dodatku zasłużony) sukces.

Beatport

19. Steve Birch - Spaced Out (2016) [JOOF Mantra / JOOF Recordings]

Czy boicie się 142 bitów na minutę? Jeśli nie, ta propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu. I choć na co dzień nie jestem entuzjastą tego typu psychedelicznych brzmień, nowa wersja "Spaced Out" (którego pierwsza wersja została wydana w 2004 roku, również przez JOOF) też mi się spodobała.

Jest dla mnie zaskoczeniem, że to właśnie ten utwór stał się moim ulubionym z albumu "Wonderland". Siła reminiscencji? Być może.

Beatport

18. Quillava - By The Sea [White Soho / Blue Soho Recordings]

Przemysław Miakisz ma na swoim koncie mniejsze i większe sukcesy na scenie muzycznej. Nie można powiedzieć, że jest artystą raczkującym... celniejszym byłoby stwierdzenie, że jeszcze nie wszyscy się na nim poznali (co daje mu szansę do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności).

Najnowsza EP-ka dla White Soho zawiera numer "By The Sea", który może zaskoczyć nawet uważnych fanów jego twórczości. Dla mnie jest to pierwsze zetknięcie się z utworem Przemka w klimatach progresywno-balearycznych. Nie jest to może poziom techniczny np. projektu Aurosonic, ale gwarantuję Wam bardzo przyjemny odsłuch (gitara akustyczna w Trance niemal zawsze mnie kupuje :D ), niezależnie od pory roku: czy to mroźny luty, czy słoneczny maj - kawałek przyjmuje się z radością w moich słuchawkach.

Oby tak dalej, Przemek, a kto wie - może za rok usłyszymy Cię na kompilacji z serii "Music For Balearic People" Rogera Shaha. Niezależnie od tego jaką wybierzesz drogę, kibicuję z całego serca!

Beatport

17. Forbes & Kirkwood - Lost My Mind [FSOE Excelsior / FSOE Recordings]

Kolejna pozycja to jedna z największych niespodzianek omawianego miesiąca. Bo czy po pierwszej kolaboracji Davida Forbesa i Stephena Kirkwooda (obaj ze Szkocji), nie spodziewalibyśmy się raczej kolejnej tech-trance'owej bomby na miarę ich wydań dla Outburst Records? Bo czy moglibyśmy spodziewać się po FSOE Excelsior czegoś innego, niż produkcje skrojone na miarę na support Above & Beyond i im podobnych artystów? Okazuje się, że odpowiedzi na oba pytania brzmią zaskakująco: tak.

Genialny, głęboki bas, przypominający nieco ten z produkcji Solid Stone'a; warstwa instrumentalna i sample wokalne nadają tutaj bajkowego klimatu, dla którego naprawdę można (haha, to będzie takie oczywiste) stracić głowę. Witajcie w muzycznej Krainie Czarów.

Beatport

16. Plicherss - Pleasure [Electronic Tree]

Są tacy, którzy znają go od lat; ja należę do grupy osób, które odkryły Pilcherssa dzięki "Grasshopers EP" dla Electronic Tree. Jednak mało kto wie, że za tym aliasem chowa się polski producent, mieszkający obecnie w Irlandii - Paweł Mendryk.

Myślę, że to kolejny powód do tego, aby uznać luty za miesiąc niespodzianek. W tym wypadku jest to zaskoczenie na kilku płaszczyznach. Po pierwsze - świetna mieszanka progresywno-deep-house'owych dźwięków. Po drugie - brzmi to naprawdę światowo (co można powiedzieć o coraz większej ilości produkcji z naszego kraju); myślę, że "Pleasure" bardzo dobrze przyjęłoby się na plażach Ibizy.

Zaskoczeniem nie jest jedynie fakt, że taką muzykę promuje pod swoimi skrzydłami label Electronic Tree. Zmysłowa (wręcz erotyczna, zwracając uwagę na tekst) przyjemność dla uszu.

Beatport

15. Denis Kenzo & Hanna Finsen - Dancing In The Dark [Denis Kenzo Recordings / Armada Music]

Chyba nie ma drugiego tak lubianego i szanowanego twórcy Trance nowej generacji jak Denis Kenzo (Denis Pisarev; Rosja). I to nie tylko przez słuchaczy, ale także przez ludzi związanych z branżą muzyczną - wydawców i innych producentów. Dowód? Stała obecność w kompilacjach Armina van Buurena i Armady; występ w Utrechcie podczas A State Of Trance 800 Festival na scenie "Road To 1000", a także posiadanie własnego labelu we wspomnianej Armadzie od sierpnia ubiegłego roku.

I to właśnie w należącym do holenderskiej firmy wytwórni Denis Kenzo Recordings pojawił się kolejny singiel, tym razem przygotowany we współpracy z jednym z najbardziej charakterystycznych głosów sceny trance'owej - Hanną Finsen (Hanne Dagfinsen; Norwegia).

Mimo pewnego powtarzającego się schematu (w którym od początku można było wyczuć inspirację duetem The Blizzard, połączoną z własnymi pomysłami), Pisarev po raz kolejny czaruje swoimi dźwiękami. Rosjanin ma dobre wyczucie do wybierania wokali do swoich kompozycji; bardzo lubię barwę Hanny, która tutaj również sprawdza koncertowo. Zdecydowanie jedno z najlepszych wydań Denis Kenzo Recordings!

Beatport

14. Paul Deep & Martin Gardoqui - Alliance (Soluna Remix) [Clubsonica Records]

Omijacie zakładkę Progressive House na Beatport? Jeśli tak, tracicie mnóstwo genialnych wydań! Ale nie martwcie się, obserwując mój fanpage, a także pojawiające się co jakiś czas artykuły z serii "ProgressiveSelection" dla portalu Houseradio, do Waszych uszu na pewno trafi solidna dawka produkcji z tego gatunku.

Na miejscu czternastym ląduje jedna z propozycji ze wspomnianej stylistyki. To singiel dwóch argentyńskich twórców: Paula Deepa i Martina Gardoqui - "Alliance", wydany przez wytwórnię Clubsonica Records. Ich utwór doczekał się naprawdę świetnych remiksów, które wykonali m.in. Rick Pier O'Neil czy Alfonso Muchacho, jednak moje serce oraz status artysty, którego warto od teraz obserwować zyskał Soluna (Sebastian Zapata Benitez; Kolumbia). Jest mrocznie i drapieżnie, choć Kolumbijczyk pokazał, że potrafi dawkować emocje w swoich pracach. To ponad 11 minut, których na pewno nie uznacie za stracone!

Beatport

13. Armin van Buuren - I Live For That Energy (ASOT 800 Anthem) (Exis Extended Remix) [A State Of Trance / Armada Music]

Dowiadując się, że Exis (Feliciano Moody, Australia) zremiksuje hymn ASOT 800 "I Live For That Energy", poczułem niepokój; obawiałem się, że Feliciano zapewni nam powtórkę z "The Count" (nie będę, ukrywał - nie jest to mój ulubiony utwór ubiegłego roku). I mimo kilku schematów ze wspomnianego kawałka, lead oparty na głównej melodii z oryginału Armina van Buurena wypada zachwycająco.

Cóż, trzeba pochwalić Australijczyka za to, że nie tworzy jednakowo brzmiących numerów, umiejętnie krążąc między nowoczesnym Psychedelic Trance a Bigroom'em.

Beatport

12. Miroslav Vrlik - Footsteps [Fuzzy Recordings]

Słuchacze progresywnych rytmów mogli już zapomnieć, że Miroslav Vrlik (Słowacja) ma ogromny talent do tworzenia melodii w tym gatunku; zwłaszcza po sukcesach jego upliftingowych singli (głównie dla Always Alive Recordings, w tym kolaboracji z Danielem Kandim czy Andre Visiorem).

"Footsteps" to dobrze wyważone połączenie energii i pięknej, zmysłowej linii melodycznej, w której trudno się nie zakochać. Plaża, zachodzące słońce, spacer (we dwoje czy w pojedynkę) - to będzie idealna sceneria do wysłuchania kompozycji Słowaka.

Beatport

11. The Thrillseekers with Shannon Hurley - Stay (Here With Me) (Club Mix) [FSOE Recordings]

Szybsza i z mocniejszymi kickami wersja w porównaniu z oryginałem znanym z zeszłorocznego albumu "Escape". Większość efektów zostało przeniesionych bez zmian. Ale nie będę ukrywał - utwór Steve'a Helstripa (Wielka Brytania), w którym głosu udzieliła amerykańska wokalistka Shannon Hurley, jest muzyczną perłą.

Czekam teraz na (już zapowiadaną) klubową wersję "For All That You Are", która ma największy potencjał do pozostania hitem, który zapamiętamy na długie lata!

Beatport

10. Above & Beyond feat. Zoe Johnston - Save Me (Thomas Schwartz & Fausto Fanizza Extended Mix) [Anjunabeats]

Mój ulubiony kawałek z ostatniego albumu brytyjsko-fińskiego trio Above & Beyond (Jono Grant, Paavo Siljamäki, Tony McGuinness), pt. "We Are All We Need", wydanego w 2015 roku, doczekał się spokojnej, choć dynamicznej (dzięki solidnym hi-hatom) interpretacji w wykonaniu włoskiego duetu znanego z wydań dla Anjunadeep - Thomas Schwartz & Fausto Fanizza. Ich remiks pojawił się na kompilacji "Anjunabeats Volume 13", natomiast pełna wersja była wisienką na torcie pierwszego samplera z tego wydawnictwa.

Elementy będące atutami oryginału - fantastyczne akordy oraz wyróżniający się głos Zoe Johnston (Wielka Brytania) - prezentują się równie imponująco w tej wersji; Schwartz i Fanizza. Być może nieco brak charakterystycznego piano, które ozdabiało pierwowzór Above & Beyond (ale czy miało to być wierne odwzorowanie utworu, czy remiks?). Aranżację Włochów możemy uznać za sukces i właściwe wykorzystanie potencjału "Save Me", na co przyszło nam czekać aż dwa lata.

Beatport

9. K90 - Pandamonia [Dataless]

31 marca w sklepach internetowych ukazał się szósty krążek Marka Doggetta aka K90 - "Futureproof", zaprezentowany w labelu Brytyjczyka - Dataless. Ostatnim singlem, który został wydany przed premierą albumu, była "Pandamonia". Podobnie jak cały krążek, ten kawałek mógł przynieść niektórym słuchaczom sporą dawkę sentymentu.

Osobiście, "Pandamonia" przypomniała mi - głównie przez ułożenie basu - m.in. o kilku produkcjach Rank 1 czy Jochena Millera sprzed kilku lat (w tym "Brace Yourself" tego drugiego), natomiast cudowne synthy Doggetta w breakdownie i kulminacji mogą odesłać nas do jeszcze starszych inspiracji. Słychać, że mamy tu do czynienia ze 'starym' (doświadczonym) wyjadaczem sceny Trance. W melodii czuję wielką pasję i dzikość, które już podczas pierwszego odsłuchu przelewają się na odbiorcę. Nietypowa - jak na dzisiejsze standardy - konstrukcja utworu. Bardzo wysoki poziom! Tego potrzebujemy w Trance!

Beatport

8. Solis & Sean Truby - Feel It [Flashover Recordings / Black Hole Recordings]

Brytyjski duet Solis & Sean Truby (Michael Smith i Sean Truby) zapewnił sobie stałe miejsce w szeregach wytwórni Ferry'ego Corstena - Flashover Recordings. Właściciele Infrasonic Recordings sięgnęli tym razem po kawałek wspomnianego holenderskiego producenta z 2011 roku - "Feel It". Efekt?

To był strzał w dziesiątkę! Numer wpisał się nie tylko w gusta samego Corstena, ale przede wszystkim słuchaczy jego labelu, setów i szeroko rozumianej działalności. Bardzo rzadko możemy powiedzieć, że tegoroczna wersja jakiegoś utworu jest bardziej trance'owa i mniej chaotyczna, niż oryginał sprzed 6 lat (który był takim techowo-bigroomowym eksperymentem Holendra). Cover od Solis & Sean Truby jest prostszy, ale o wiele bardziej wciągający. Jeśli podobają się Wam ostatnie poczynania Flashover (i mam tu na myśli poczynania DIM3NSION'a, Airbase'a czy nawet samego Corstena), nowa wizja "Feel It" na pewno wpadnie w Wasze ręce.

Beatport

7. Jean Clemence - Helios [Black Sunset Music / Armada Music]

O tak, Jeremy Vancaulart i Youhanna Assaf - odpowiedzialni za obecne brzmienie wytwórni Black Sunset Music - trzymają swój label na właściwym kursie, niczym kapitanowie najlepszych statków. Tym razem na swój pokład zapraszają ponownie Jeana Clemence'a (Francja), który po ubiegłorocznym debiucie w kanadyjskim labelu z utworem "Seraphim", powraca na kanadyjską łajbę z numerem pt. "Helios".

Najnowsza propozycja Clemence'a jest utrzymana w konwencji, do której nas przyzwyczaił - stylu przypominającym brzmienie Alexandre'a Bergheau sprzed paru lat (choćby z "Colors Of Persia" czy "Damavand"), jednak tym razem połączył z nim niesamowitą linię melodyczną (przepiękny breakdown!) a'la AYDA. Jeśli stęskniliście się za produkcjami wspomnianych panów, "Helios" przekaże Wam progliftingową energię, której poszukujecie! Zapada w pamięć!

Beatport

6. Tom Bro - Morning Sun [Pure Progressive / Pure Trance / Black Hole Recordings]

Genezy "Morning Sun" Toma Bro (Thomas Brosselier, Francja) należy poszukiwać w utworze... Nitrousa Oxide'a (Krzysztof Prętkiewicz, Polska) pt. "Morning Light", wydanym przez Anjunabeats w 2007 roku (warto dodać, że początkowo cover Brosseliera również miał nosić tytuł "Morning Light").

W produkcji Francuza, zaprezentowanej ekskluzywnie w ubiegłym roku na kompilacji Solarstone'a "Pure Trance V.5" (na gościnnym krążku Forerunnersa), możemy zaobserwować zmianę klimatu i tempa utworu z euforycznego upliftingu Polaka do hipnotyzującej (jakby skrywającej pewną tajemnicę) barwy i progresywnego rytmu Toma. Ciekawy i dobrze zrealizowany pomysł!

Beatport

5. Navid N2M & Nathia Kate - No More War [Magic Island Recordings / Black Hole Recordings]

Dotychczas Navid Meghrazi, czyli Navid N2M, znany był nielicznym słuchaczom, wnikliwie obserwującym wydania takich wytwórni jak Trance All-Stars Records, Discover Records czy D.Max Recordings. Sytuacja Irańczyka zmieniła się na lepsze po wygraniu konkursu na remiks singla Seana Tyasa i Cindy Zanotty "Start Over" dla Black Hole Recordings.

Kolejnym krokiem w karierze Meghraziego jest numer "No More War", powstały we współpracy z Nathią Kate (Brazylia) dla wytwórni Rogera Shaha - Magic Island Recordings. Pozytywny (lecz niestety utopijny) przekaz zakończenia wszelkich wojen na naszym świecie został zawarty w interesującej, emocjonalnej, wręcz wzruszającej melodii. Wyróżniające się na tle tysięcy upliftingowych produkcji.

Beatport

4. Nuera - Vendetta [Pure Progressive / Pure Trance / Black Hole Recordings]

Nie jedno, ale dwa wydania Pure Progressive trafiły do czołówki mojego zestawienia. Sub-label Pure Trance zawdzięcza to Nuerze (Levan Nadareishvili, Gruzja), który powrócił po ponad dwóch latach od czasu ostatniego singla ("Centum" dla Enhanced Progressive z grudnia 2014 roku).

I... wow, to jest coś czego naprawdę się nie spodziewałem. Prawdziwa oryginalność - świetna elektro-progresywna kompozycja z dudniącym basem, bardzo mrocznym motywem oraz riffem przewijającym się przez cały numer, który w kulminacji powali Was na kolana! Co więcej - zostałem miło zaskoczony przez wytwórnię Solarstone'a, która zdecydowała się wydać dźwięki znacznie odbiegające od jej typowych wydawnictw. Jeśli emocje w muzyce są dla labelu sprawą nadrzędną, mamy do czynienia z naprawdę solidną firmą. Brawo!

Beatport

3. Hailee Steinfeld & Grey & Zedd - Starving (Bali Bandits Remix) [Universal Records]

Chyba największe zaskoczenie opisywanego miesiąca! Bo jak zamienić utwór młodej, komercyjnej wokalistki Hailee Steinfield (Stany Zjednoczone), wyprodukowany przez Zedda (Anton Zaslavski, Rosja/Niemcy) i amerykański duet Grey (bracia Trewartha: Kyle i Michael) podobny do wielu innych (choć jak na to, do czego przyzwyczaił nas Zedd, nieco różniący się od jego wcześniejszych dokonań - przede wszystkim jest wolniejszy i trapowy; choć i tak da się wyczuć jego charakterystyczne dźwięki), aby stworzyć z niego zwariowany rollercoaster brzmień?

Na to pytanie odpowiedzieli panowie z holenderskiego duetu Bali Bandits (Jordi de Fluiter i Jan Postma). Zdecydowali się oni nie tylko wyciągnąć to, co najlepsze z materiału źródłowego (linie melodyczne, wokal), ale postanowili także stworzyć jeden z najwspanialszych dropów tego sezonu, w którym połączyli elementy Electro, Future House i... bluesowego saksofonu!

Naprawdę, człowiek odbiera tyle pozytywnego klimatu od tego remiksu, że aż trudno się nie uśmiechnąć. Jeżeli autorka "Starving" aż tak szaleje z głodu, jak szaleni okazali się Jordi i Jan, błagam - niech ją ktoś nakarmi i to natychmiast! Póki co - największy elektryczny majstersztyk tego roku!

Amazon

2. Andy Tau, Max Millian, Sean Mathews - Shadows & Light (Andy Tau Extended Remix) [Infrasonic Recordings / Black Hole Recordings]

Rok temu scena trance'owa rozpływała się z zachwytem nad tajemniczym ID ze stajni Infrasonic Recordings, pt. "Shadows & Light". Jego twórcami okazali się aż trzej producenci: dwaj Brytyjczycy - Andy Tau (Andy MacDougall) i Sean Mathews (Sean Dakin) oraz muzyk z fińskim i niemieckim paszportem - Maximilian Pönnighaus aka Max Millian.

Mniej więcej w tym samym czasie, jeszcze przed ujawnieniem autorów oryginału, Andy Tau udostępnił teaser swojego remiksu, który został wydany na osobnym wydawnictwie, wraz z wersją od Solid Stone'a.

Jakie skojarzenie przyszło Wam na myśl przy odsłuchu wizji MacDougalla? U mnie było to "Mansion" Garetha Emery'ego i Ashleya Wallbridge'a z 2011 roku. No ale jak tu nie przywoływać jednego z największych hitów Garudy, gdy większość elementów, w tym przejść i fx-ów brzmi niemal identycznie jak w numerze sprzed 6 lat?

Ale reminiscencja to twarda sztuka i mimo wspomnianego podobieństwa, nic nie odbiera przyjemności z odsłuchu remiksu "Shadows & Light". Genialne wykonanie!

Beatport

1. Max Graham & Estiva - Generation (Breakbeat Mix) [Cycles / Black Hole Recordings]

O ile na miejscu drugim znalazła się produkcja oczekiwana od wielu miesięcy, o tyle moim osobistym zwycięzcą jest kawałek, o którym dowiedziałem się raptem kilka tygodni przed wydaniem singla, poznając tracklistę kompilacji Maxa Grahama - "Cycles 8".

Już na tym etapie było wiadomo, że Steven Baan (Holandia), znany pod aliasem Estiva, będzie największym, oprócz twórcy wydawnictwa, bohaterem tegorocznej edycji "Cycles". Potwierdzał to udział aż trzech utworów, w których przewijał się alias Holendra: wydany wcześniej w Statement! "Stiekem", remiks "Moonlight" Maxa Grahama oraz... no właśnie - wisienka na torcie.

Bo czy spodziewaliście się współpracy tych panów? Spodziewaliście się takiego brzmienia? Tak perfekcyjnie zbudowanego breakdownu? Tak hipnotyzującej breakbeatowej wstawki (za co Breakbeat Mix ma u mnie większego plusa niż Club Mix)? Jeden z najmądrzej skomponowanych utworów tego roku w ogóle, a na pewno spośród tych, które łączą w sobie elementy Techno i Electro. Unikatowe szaleństwo!

Beatport

Odpowiedz do tematu