Armin van Buuren

Poprzedni temat «» Następny temat
Arctic Moon
Autor Wiadomość
Kanes 
Administrator

Zaproszone osoby: 3
Dołączył 3035 dni temu
Wysłany: 12-07-2010, 10:44  Arctic Moon

Rozmawiał: Kanes

1. Zacznijmy może bardzo standardowo - skąd się wziął pseudonim Arctic Moon ? Co Cię zainspirowało do takiego wyboru?

Bardzo trudne pytanie ;) szczerze mówiąc to nie mam pojęcia co mi przyszło do głowy, że wpadłem akurat na taki pseudonim, ale zawsze wydawał mi się pasujący do muzyki trance.

2. Skąd u Ciebie wzieła się fascynacja muzyką trance i jak Twoi znajomi odbierają ten styl muzyki?

Już od małego słuchałem różnych rodzajów muzyki elektronicznej od klimatów dance'owych, house'owych nawet po hardstyle i dopiero jak usłyszałem prawdziwy trance to poczułem to coś co mnie przyciągnęło do tego gatunku na stałe. Od tamtego momentu inne gatunki stały się dla mnie o wiele mniej ciekawe, chociaż czasami lubię sobię posłuchać czegoś zupełnie innego. Według mnie trance jako jedyny idealnie łączy emocje, piękne melodie i różnorodne dźwięki w jedną energiczną całość. Potrafię słuchać tej muzyki całymi dniami i nigdy mnie nie męczy.
Sporo znajomych słucha trance i innych gatunków muzyki elektronicznej, ale wiadomo znajdą się też tacy co powiedzą, że trance "zamula" i wolą posłuchać eskowych hitów...

3. Co zainspirowało cię do podjęcia decyzji o tworzeniu własnej muzyki? Czy było to zafascynowanie twórczością jakiegoś artysty czy też może coś innego?

Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu od programu Music 2000 na konsolę Playstation. Oczywiście program służył wyłącznie do zabawy i nie było mowy o zrobieniu na nim poważnej produkcji, ale od tamtego momentu zaczęła mnie fascynować możliwość komponowania własnej muzyki. Stawałem się coraz bardziej zainteresowany różnymi technicznymi aspektami produkcji i tym jak utwory są zbudowane. W wieku około 14-15 lat, zacząłem testować różne programy do produkcji na komputerze. Było ich sporo, jedne dawały większe możliwości, drugie były wyłącznie do zabawy. W końcu w wieku 16 lat znalazłem program, który najbardziej mi odpowiadał i pozwalał w zupełności odtworzyć moje pomysły, był to FL Studio.

4. Współcześni słuchacze mają dość podzielone opinie na temat muzyki trance. Dla jednych gatunek ten najlepsze lata ma już za sobą, a motywy dzisiejszych produkcji często są powielane, brak w nich świeżości i innowacyjności, co szczególnie uwidacznia się w kawałkach typowo "upliftowych", z kolei inni twierdzą, że właśnie teraz tworzy się najciekawsze utwory. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Zauważyłem, że na forach, szczególnie zagranicznych zapanowała wręcz moda na narzekanie. Ludzie piszą, że każdy uplifting brzmi tak samo, a progressive to już tylko pierdzące dźwięki i trance kilka lat temu był o wiele lepszy. Wydaje mi się, że dużo osób poprostu chce dopasować się do istniejącego trendu i bezmyślnie powiela zdanie ludzi którzy wychowali się na starym transie (bo to oni najczęściej narzekają i krytykują nowszy trance) i stąd tyle negatywnych komentarzy. Tylko teraz nasuwa się pytanie, dlaczego te osoby jeżeli tak nie lubią już trance'u to nadal go słuchają i przebywają na forach trance'owych ? Jak dla mnie to trance ciągle się rozwija i zupełnie inaczej brzmiał 10 lat temu, inaczej brzmi teraz i mam nadzieję że inaczej będzie brzmiał za kilka lat. Wiadomo, że znajdzie się sporo utworów podobnych do siebie i mało ciekawych ale tak jest w każdym gatunku muzycznym. Mi bardzo odpowiada obecny trance i nie wiem czy miałbym ochotę powracać do archaicznych, prostych dźwięków z przed wielu lat ;)

5. Twórczość których artystów sceny trance cenisz sobie najbardziej?

Simon Patterson, Aly & Fila, Sean Tyas, Andy Blueman, Akesson.

6. Gdybyś miał wybrać swoje własne TOP 5 ostatnich lat, na które pozycje byś się zdecydował?

1) Gouryella - Ligaya
2) Oceanlab - Satellite
3) Aly & Fila - Key Of Life
4) Simon Patterson - Miss You
5) Akesson - Perfect Blue
Chociaż pewnie jutro będę już miał inne typy ;) Jest tyle świetnych utworów, że naprawdę ciężko wybrać tylko piątkę.

7. Obecnie na scenie muzyki trance można usłyszeć wielu nowych i obiecujących producentów. Czy masz jakiś swoich ulubionych artystów, którzy w przyszłości pokażą ogrom swojej twórczości?

Simon O'Shine & Sergey Nevone, Matt Skyer, na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczą ;)

8. Tworzysz upliftingowe/melodyjne produkcje, ale czy kiedykolwiek próbowałeś się sprawdzić w innych klimatach? Może progressive albo techtrance?

W przeszłości już zrobiłem jeden remix progressive, a dokładnie do tracka Foundry - Foundation. Czysto techowych utworów nie robiłem, chociaż kilka remixów upliftingowo-techowych się znajdzie jak np. remix utworu Hensha - Monday Delay. W przyszłości bardzo możliwe, że powstanie ode mnie coś właśnie w którymś z tych styli, ale uplifting będzie zawsze na pierwszym miejscu.

9. Podobno Inspirację do "True Romance" zaczerpnąłeś z filmu Quentina Tarantino o tym samym tytule. Może powiesz nam coś więcej o tej produkcji?

Utwór miałem skończony już przed obejrzeniem filmu ale leżał u mnie na dysku niepodpisany i nie mogłem się zdecydować na żaden tytuł. Po obejrzeniu "True Romance" (tak na marginesie film bardzo mi sie podobał, jak większość filmów Tarantino ;) ) stwierdziłem, że ten tytuł będzie idealnie odzwierciedlał klimat utworu, tym bardziej że inspiracją do stworzenia tracka była muzyka filmowa/klasyczna co myślę, że słychać w breakdownie.

10. Ile zajmuje Ci wyprodukowanie kawałka? Zdradzisz nam ten proces? W czym tworzysz i skąd czerpiesz inspiracje?

Jak już wspomniałem wcześniej tworzę w FL Studio. Sprawdzałem też inne sequencery jak np. Cubase czy Sonar, ale nie zauważyłem w nich nic co by mnie przekonało do zrezygnowania z FL'a. Jak powiedzenie głosi: "nie ważne jakiego programu się używa, ale jak się go używa" :) )
Stworzenie kawałka trwa bardzo różnie, wszystko zależy od tego jaki mam pomysł i nastrój, ale z reguły około 2 tygodnie potrzebuję na remix, a miesiąc na singla, chociaż często ten czas potrafi się wydłużyć. Inspirację czerpię głównie z różnych gatunków jak np. muzyka filmowa, rock + wszystkie gatunki muzyki elektronicznej.

11. Czym zajmujesz się oprócz tworzeniem muzyki? Czy jest w Twoim życiu coś, czemu oddajesz się z taką samą pasją?

Muzyce poświęcam zdecydowanie najwięcej czasu i to jest moja największa pasja. Oprócz muzyki zajmuję się studiowaniem na Uniwersytecie Szczecińskim. Na początku lipca obroniłem licencjat i planuję iść dalej na studia magisterskie. W wolnych chwilach lubię jeździć na rowerze, kiedyś nawet extremalnie (downhill, freeride) ale teraz niestety nie bardzo jest z kim i gdybym wylądował na jakimś drzewie to nawet nie miałby kto mnie pozbierać :D

12. Dziękujemy za poświęcony czas. Forum Asot-Only.pl obchodziło niedawno swoje pierwsze urodziny. Czy z tej okazji chciałbyś przekazać coś naszym użytkownikom oraz odwiedzającym stronę?

Dzięki również ! Gratulacje i życzę Wam coraz większej popularności i ciągłego rozwijania się. Pozdrawiam i zapraszam wszystkich na moją stronkę www.arctic-moon.com :)

* Airscape - Beautiful Tomorrow [High Contrast]
* Dimension - Origami [Flashover]
* Matt Holliday - New Leaf [GO On Air]
* Orkidea - Revolution Industrielle [Black Hole]
* Rex Mundi - Garden [Afterglow]
* Robert Nickson - Spiral 2015 [Who's Afraid Of 138?!]
* Silvermine - Flying (Solarstone Pure Mix) [Pure Trance]
* Will Atkinson - Numb The Pain [Subculture]

Profil Facebook

han350 
Abducted by Design

Dołączył 3008 dni temu
Wysłany: 12-07-2010, 10:57  

Robert Kanes napisał/a:
4. Współcześni słuchacze mają dość podzielone opinie na temat muzyki trance. Dla jednych gatunek ten najlepsze lata ma już za sobą, a motywy dzisiejszych produkcji często są powielane, brak w nich świeżości i innowacyjności, co szczególnie uwidacznia się w kawałkach typowo "upliftowych", z kolei inni twierdzą, że właśnie teraz tworzy się najciekawsze utwory. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Zauważyłem, że na forach, szczególnie zagranicznych zapanowała wręcz moda na narzekanie. Ludzie piszą, że każdy uplifting brzmi tak samo, a progressive to już tylko pierdzące dźwięki i trance kilka lat temu był o wiele lepszy. Wydaje mi się, że dużo osób poprostu chce dopasować się do istniejącego trendu i bezmyślnie powiela zdanie ludzi którzy wychowali się na starym transie (bo to oni najczęściej narzekają i krytykują nowszy trance) i stąd tyle negatywnych komentarzy. Tylko teraz nasuwa się pytanie, dlaczego te osoby jeżeli tak nie lubią już trance’u to nadal go słuchają i przebywają na forach trance’owych ? Jak dla mnie to trance ciągle się rozwija i zupełnie inaczej brzmiał 10 lat temu, inaczej brzmi teraz i mam nadzieję że inaczej będzie brzmiał za kilka lat. Wiadomo, że znajdzie się sporo utworów podobnych do siebie i mało ciekawych ale tak jest w każdym gatunku muzycznym. Mi bardzo odpowiada obecny trance i nie wiem czy miałbym ochotę powracać do archaicznych, prostych dźwięków z przed wielu lat

:brawo: :brawo: :brawo: i jeszcze raz :brawo: ! Nic dodać nic ująć!

Profil Facebook

Lathos 
L'pool fan

Dołączył 2643 dni temu
Wysłany: 12-07-2010, 11:00  

:P Fajny wywiad ;d spoko jest koleś z tego co mówi i niedaleko mnie studiuje w szczecinie ;p

Profil Facebook

Cobretti 
Non Stop T.R.A.N.C.E

Dołączył 2951 dni temu
Wysłany: 12-07-2010, 11:47  

No tak co do podzielonych zdań na temat teraźniejszego transu to ma chłopak rację. Gdyby komuś już naprawdę znudził się lub przestał podobać Trance to poprostu by go nie słuchał a nie narzekają. Widać że nawet zwykłemu szaremu chłopakowi może się udać wybić na "głębokie wody" wystarczy tylko chcieć i mieć odrobinę talentu.

"Każdy, kto kocha muzykę trance wie, że jest ona czymś więcej jak tylko pasją czy podgatunkiem muzycznym. To styl życia wypełniony rytmem, melodią i emocjami. Spróbuj usunąć którykolwiek z tych pierwiastków a otrzymasz coś całkiem ... innego." - Solarstone

Profil Facebook

Mattius 

Zaproszone osoby: 1
Dołączył 2802 dni temu
Wysłany: 12-07-2010, 16:10  

Wywiad naprawdę bardzo fajny :brawo: Pytania ciekawe, odpowiedzi wyczerpujące ale zarazem konkretne. Widzę że mam podobny gust do Arctic'a (Gouryella - Ligaya rulez!).

B0BS0N 

Dołączył 3034 dni temu
Wysłany: 12-07-2010, 21:27  

Świetny wywiad, o niebo lepszy niż te, które możemy czytać na konkurencyjnych portalach :) Cieszę się, że tak się do tego przykładacie, bo wychodzi to naprawdę fajnie.
Arctic Moon to chyba największy polski talent w tej branży. Jego produkcje są coraz lepsze, a True Romance oraz remixy Insanity i Queensland to dla mnie topowe utwory tego roku.
Bardzo ciekawe pytania (bardzo dobrze, że nie daliście tego głupkowatego pytania o Insanity) i konkretne odpowiedzi.
Dziwne, że tak świetne produkcje można tworzyć w FL :) no ale z drugiej strony Breakfast swoje kozackie dźwięki wyciąga z tego samego softu...
Co do monotonii muzyki trance... nie należę do grona ludzi, co tak uważają, a nawet jeśli, to chodzi mi o ASOT, gdzie cała druga godzina nieraz brzmi jak jeden utwór.
No ale mamy w tym roku znów ponad 50 klasowych produkcji, więc jest GIT :)

http://asot-only.pl/va-ye...son-vt14726.htm

Myspace:
www.myspace.com/bobsondj
Soundcloud:
www.soundcloud.com/bobsondj/

Carlos 

Asot-Only

Dołączył 2742 dni temu
Wysłany: 14-07-2010, 09:50  

Bardzo dobry wywiad :-) ciekawe odpowiedzi Tomka , zwlaszcza na 4 pytanie ;-)

Crea
[Usunięty]

Wysłany: 14-07-2010, 12:20  

Również wywiad bardzo mi się podoba :brawo:

Lion 

Dołączył 3035 dni temu
Wysłany: 15-07-2010, 01:06  

Aż mnie znowu wzięło i odpaliłem FL Studio :D Swoją drogą ciekawe z jakich wtyczek korzysta :)
Wywiad bardzo ciekawy, już Bobson zauważył, że jego produkcje z kawałka na kawałek są coraz to lepsze. Cieszy, że mamy swoich Polskich producentów, którzy mogą pokazać na rynku zagranicznym na co ich stać. Sam nie słucham dużo upliftu, czasem to mam aż go dosyć. Zdarzają się jednak perełki, produkcje takie jak np. właśnie Arctic Moon lub Andy Blueman, Soundlift... piękny breakdown, ciekawa melodia, recepta na sukces :) Szkoda, że takich piękności w porównaniu do tego co wychodzi dziennie jest tak mało.
Mi też się podoba obecny Trance. Tamta era wyginęła, nastała trochę nowsza i wg. mnie trzeba to zostawić i iść na przód. Tylko nie zbaczać z drogi w jakiś Pop bo to już przesada. :D Chodzi o to, że inaczej kawałki brzmiały kiedyś inaczej teraz. Czasem lubię sobie posłuchać parę klasyków, ale niech one klasykami zostaną. Za parę lat, będziemy pewnie to co teraz słuchamy, nazywać klasykami i co niektórzy będą narzekać, że się Trance znowu zmienił, że to nie to co kiedyś :D :D
Arctic Moon powodzenia w dalszej produkcji i obyś dalej dawał radę tak jak teraz :) A co do True Romance... potrafi wywołać ciarki, co więcej nawet wzruszyć (przypadek z ASOT 450) :D Pozdro.

Sziszka 
H8R

Dołączył 3035 dni temu
Wysłany: 15-07-2010, 12:02  

Po odpowiedziach widać, że bardzo porządny kolega i bardzo wyluzowany :) Ma dystans do niektórych rzeczy i swoje własne poglądy, z którymi bym mógł się wdać w polemikę :) Odpowiedzi bardzo rzeczowe i konkretne.

Pozdrawiam :)

lab303 
Weteran

Asot-Only

Dołączył 3031 dni temu
Wysłany: 15-07-2010, 12:33  

Dobry wywiad nie jest zły. Ciekawe odpowiedzi. Widać, że się przyłożył. Bardzo miłe z jego strony, że poświęcił nam trochę więcej czasu.

Zostaje mi tylko pozdrowić, więc pozdrawiam.

Pacino1890 
Trance is trance

Dołączył 2358 dni temu
Wysłany: 11-04-2011, 14:21  

Pytanie 4 wzbudza tu najwięcej emocji i słusznie.Mądra wypowiedź, w podobnym tonie jak Tiesto. Sympatyczny gość ze Szczecina tworzący naprawdę fachową muzę. Pozdrawiam :)

P.S : Apropos "True Romance". Jak zobaczyłem tytuł to pomyślałem właśnie o tym filmie :D
Rewelacyjny film i (tutaj wyjdzie ze czepielaski filmowiec ) , Tarantino jest autorem scenariusza więc nie można powiedzieć, że to typowo "jego film" :D

http://www.lastfm.pl/user/damek1690

Maxwell 

Asot-Only

Dołączył 2405 dni temu
Wysłany: 29-08-2011, 17:53  

4 pytanie najlepsze i swietna odpowiedz Tomka , zgadzam sie z nim ;)

Tak btw. kiedy kolejne wywiady?

Odpowiedz do tematu